Jsem... Obyčejná? Zvláštní? Obojí se tak často používá coby reklama... Nebudu se definovat. Raději si přečtěte mé články a posuďte sami!

Únor 2013

Déjà vu a vzpomínky starší než vy sami

17. února 2013 v 21:54 | Miriam M. |  Cogitare humanum est - myšlenky, úvahy a nesmrtelná chroustí duše
Tento záhadně působící termín z francouzštiny znamená v doslovném překladu "už viděný". Jenže - v tom je právě háček. Nejde totiž o něco, co byste doopravdy někdy dříve spatřili - vašima současnýma očima!


To je samozřejmě třeba blíže vysvětlit. Ovšem s déjà vu se to má jako s láskou - tomu, kdo to zažil, to vysvětlovat nemusíte - tomu, kdo to nezažil, to nevysvětlíte. Přesto se pokusím alespoň o základní objasnění - třeba se to zdaří díky příkladům a popisu mých vlastních zážitků.

Předpovídají sny realitu?

8. února 2013 v 21:08 | Miriam M. |  Confieor - deník, který možná měl být cenzurován

Šílená otázka, přijde vám patrně. Také jsem svého času byla zapřisáhlý racionalista - a když mi někdo vyprávěl o věšteckých snech, jen jsem se tomu smála. Pak ovšem došlo k událostem, které můj postoj poněkud nahlodaly.


První zkušenost byla krajně nepříjemná. Rok 2008, jaro. Noční můra mě vytrhla ze spánku, zpocenou, s myšlenkami zacuchanými děsem. Viděla jsem ve snu cosi, co jsem si nikdy nepřála vidět ve skutečnosti. Člověka, jehož důležitost pro svůj život jsem tehdy teprve zvolna začínala chápat (a který se o něco později stal alfou a omegou mého bytí), jak mě od sebe odstrkuje. Opouští, nechává být - aniž by mi řekl proč. Bylo to strašné. V tom snu jsem se vrhla na kolena a prosila ho, aby zůstal. Šílená, patetická scéna. Neposlouchal.


Tvůrčí psaní a vytváření reality

4. února 2013 v 20:01 | Miriam M. |  Cogitare humanum est - myšlenky, úvahy a nesmrtelná chroustí duše

Může fantazie tvořit realitu? Možná jste už někdy narazili na doporučení sepisovat si svá přání - nebo dokonce psát scénáře toho, co si přejete prožít. Možná vám podobné rady připadaly přitažené za vlasy. Ale pokud se už nějaký ten pátek věnujete tvůrčímu psaní, je pravděpodobné, že jste měli pocit, jako byste uslyšeli náramně povědomý nápěv. Protože - přesně tohle už dávno děláte - aniž byste si to uvědomovali!