Jsem... Obyčejná? Zvláštní? Obojí se tak často používá coby reklama... Nebudu se definovat. Raději si přečtěte mé články a posuďte sami!

Duben 2014

A k čemu že jsou knihy?!

19. dubna 2014 v 18:51 | Miriam M. |  Cogitare humanum est - myšlenky, úvahy a nesmrtelná chroustí duše
Kacířská otázka, kterou by si knihomol podle mnohých pokládat neměl. Patrně vám vyskočí nepříjemné asociace. Vzpomenete si na časy a místa, kde byla literatura využívána k propagandě, k vymývání mozků… A pak možná provoláte třikrát hurá l'art pour l'artismu, umění pro umění. Jenže - to, že svět stvořil spoustu pokřivených odpovědí, nám nebere právo ptát se dál. Takže - k čemu jsou knihy? A co vlastně znamená psát je?

Znám jedno město… pod oblaky

11. dubna 2014 v 18:57 | Miriam M. |  Cogitare humanum est - myšlenky, úvahy a nesmrtelná chroustí duše
Hledala jsem v oblacích. Město, kde bydlí Bůh. Město, které se velmi těžko definuje, jisté je však to, že do něj vedou kouzelné Dveře - a že za nimi leží vysvětlení všech důležitých tajemství života. Právě rozluštění tajemství, odpovědi na otázky, jsem v oblacích hledala nejčastěji.


Hledala jsem… Ze zvědavosti? Nejen. I z určitého pocitu nenaplnění. Říkala jsem si - ráno vstát, udělat svou práci, párkrát se zasmát a zase si jít lehnout… život přece nemůže být jen tohle.


Právě Život jsem hledala v oblacích.

O bezpodmínečné lásce

6. dubna 2014 v 17:00 | Miriam M. |  Magistra vitae - Miriam hovoří s Miriam
Aneb první z rozhovorů Miriam s Miriam. Pokud vás poněkud zvláštní název rubriky zmátl, přečtěte si prosím úvodní článek Miriam hovoří s Miriam - co, proč, nač a jak - a hned budete moudřejší.

Ale nyní už k samotnému rozhovoru. Je z minulého pátku. Miriam a Miriam se bavily o lásce. Musím říct, že kdyby mi podobné věci někdo tvrdil pár měsíců zpátky, poslala bych ho ke všem čertům. Protože bych nic nepochopila. Dnes ale vím, že starší Miriam mluvila pravdu.

Miriam hovoří s Miriam - co, proč, nač a jak

6. dubna 2014 v 16:34 | Miriam M. |  Magistra vitae - Miriam hovoří s Miriam
Oč zde půjde? O bláznivou samomluvu jedné praštěné ženské? O stylistické cvičení? O pokus napodobit Platóna a jeho filosofické dialogy?

Na prvním místě o něco docela jiného. O výsledek jednoho psychologického cvičení.

Zkrátka, tento pátek mě smutky všeho druhu přimáčkly ke zdi. Nevěděla jsem, kudy kam. Než jsem si vzpomněla na jednu zvláštní metodu práce s problémy. Jde o to, jak se na naše starosti podívat z jiného úhly, jinými očima - a tak snáze objevit řešení. Vzhledem k tomu, že toto cvičení mi přineslo nepopsatelnou úlevu - a získala jsem díky němu mnoho důležitých odpovědí - rozhodla jsem se o něj podělit s vámi. Tady je návod. Jen poznámka - samozřejmě nejde o metodu, kterou bych vymyslela já. Jejího autora však bohužel neznám - a ani si nepamatuju, kde jsem na ni narazila. Dávám ji sem i přesto - protože mi pomohla - a věřím, že pomůže i vám.